strona miłośników psów Dum - Dum

FILA BRASILEIRO

start

wzorzec rasy

nasze zwierzaki

o nas

mioty

wystawy

galeria śmieszności

linki

Ciężko jednoznacznie określić z jakich psów wywodzi się rasa Fila Brasileiro, gdyż jej pochodzenie określa się na przełom XVIII i XIX wieku. Z pewnością była stworzona poprzez mieszanie różnych ras przywożonych przez osiedleńców do nowego kontynentu z Europy. Ludzie przywozili ze sobą psy, które miały być im przydatne do przetrwania, obrony i do polowań. Psy niejednokrotnie mieszały się między sobą i zapewne z takiego pomieszania ras "zrodziła" się fila.
Wszystkie przekazy sugerują, że pierwotypami rasy były: buldog staroagnielski, bloodhoud i duży mastif. Właśnie od tych przodków dzisiejsza fila brasileiro jest psem dość masywnym, o dużej ilości luźnej skóry, ma rewelacyjny węch, nisko osadzone długie uszy, a od buldoga odziedziczyła typowe dla rasy "siodło". Jest to wynik uniesionego zadu powyżej linię kłębu.
W Brazylii głównym zadaniem tych jeszcze wówczas mieszańców, było pilnowanie ogromnych posiadłości zwanych "fazenda", pilnowanie dobytku i inwentarza zwierzęcego. Psy były również wykorzystwane w polowaniach na dziką zwierzynę, głównie na jaguary. Dodatkowo miały pilnować służby i niewolników pracujących na farmach. Ze względu na te wszystkie sposoby użytkowania, nie dziwne jest, że fila jest psem niezwykle zwinnym, czujnym, o bardzo silnie wypracowanym instynkcie stróża. Nie dziwna jest też cecha charakterystyczna dla rasy czyli "ojeriza". Jest to wrodzona niechęć do obcych. Nie jest to czasem mylnie rozumiana agresja w stosunku do ludzi. Psy niekontrolowanie agresywne nie miałyby miejsca na farmach, gdzie przebywali ludzie, właściciele, mieszkańcu i obsługa. Psy miały jedynie nie wpuszczać i nie tolerować zbliżania się osób obcych na teren, którego pilnowały. Ta cecha, obok przywiązania psów do swoich właścicieli, jest najbardziej typową cechą charakteru tej rasy.

Na początku XX wieku do Brazylii zaczęły napływać dogi niemieckie, które przybywały wraz z bogatymi posiadaczami ziem. Najprawdopodobniej w tym czasie do pierwotnego typu fila zostały domieszane również dogi, co spowodowało bardzo duże zróżnicowanie rasy. Pojawiły się inne niż wcześniej umaszczenia i rasa zaczęła być niejednorodna, co niestety jest widoczne do dzisiejszego dnia.
Pierwsze fila brasileiro zostały sprowadzone do Europy przez hrabiego von Bayerna w latach 50 XX wieku. W Polsce pierwsze fila pojawiły się dopiero w latach 90.
Dziś populacja tej rasy w Polsce wynosi kilkaset sztuk. Ze względu na specyfikę tych psów, im mniej ich jest, tym lepiej!
Ze względu na charakter tych psów nie jest to rasa dla osób, które prowadzą "otwarty dom", do którego przychodzi duża ilość gości i osób obcych. Fila w takich warunkach będzie bardzo mocno nastawiona na stróżowanie, co będzie uciążliwe zarówno dla właścicieli jak i potencjalnie niebezpieczne dla gości. Fila potrzebuje też swojego terenu aby mogła się spełniać jako stróż. Dlatego najlepszymi warunkami jakie można temu psu zaoferować to dom z ogrodem. Pies nie może nie mieć konkatu z człowiekiem, gdyż ma bardzo silną potrzebę budowania relacji z ludźmi.
Dodatkowo fila, pomimo całej swojej miłości do swoich właścicieli, musi być prowadzona (wychowywana) w sposób konsekwentny, inaczej pozwoli sobie na wszystko. Ale przy całej swojej sile fizycznej i szybkości, fila jest psem bardzo wrażliwym i większą przykrością jest dla niej niezadowolenie właściciela niż cokolwiek innego.

Stereotypowe slogany związane z tą rasą to "wierny jak fila" czy "raz fila, zawsze fila"... są jednak bardzo prawdziwe i każdy kto dobrze pozna te psy zrozumie w czym kryje się ich urok.